گوشی های رجیستر شده، بدون کد، با گارانتی چه فرقی با هم دارند؟

گوشی های رجیستر شده، بدون کد، با گارانتی چه فرقی با هم دارند؟

طرح رجیستری (یا همان شناسه دار کردن) گوشی های همراه یک طرح جامع و یکپارچه با هدف، مبارزه با قاچاق و واردات غیرقانونی تلفن های همراه به کشور در مهرماه 1396به طور رسمی در کشور آغاز شد. با اجرایی شدن این طرح گوشی هایی که به صورت غیرقانونی وارد کشور می شوند پس از 30 روز، دیگر خدماتی از اپراتورها دریافت نخواهند کرد و برای همیشه از دسترس خارج خواهند شد. در این مطلب قصد داریم فرق بین گوشی های کد دار و فاقد کد را به شما عزیزان آموزش دهیم.

گوشی های بدون کد :

به گوشی هایی اطلاق می شود که فاقد کد رجیستری بوده و وارد کننده صرفا اقدام به واردات کالای مذکور کرده است. در این نوع گوشی ها برای دسترسی به شبکه تلفن همراه در داخل کشور نیاز است تا خود مشتری با داشتن پاسپورت و در صورتی که کمتر از 1 ماه از ورودش به کشور گذشته باشد اقدام به ثبت گوشی و پرداخت مبلغ حقوق و عوارض آن کند تا گوشی پس از 30 روز مهلت از شبکه مخابراتی کشور خارج نگردد. لازم به ذکر است که هر کد ملی تنها یک بار در سال قادر به انجام ثبت کد رجیستری می باشد.

گوشی های کد دار :

به گوشی هایی اطلاق می شود که خود وارد کننده و یا فروشنده اقدام به رجیستر کردن گوشی کرده است و کد مذکور را در اختیار خریدار بگذارد. در این صورت با درج کد مذکور در سامانه *7777# گوشی در سامانه درج خواهد شد و مشکلی متوجه مشتری نخواهد بود

گوشی های رجیستر شده با گارانتی شرکتی :

این نوع گوشی ها توسط شرکت های وارد کننده به صورت قانونی پس از ثبت سفارش و انجام امور گمرکی به کشور وارد شده است و علاوه بر دارا بودن کد رجیستری دارای گارانتی نیز بوده است این گارانتی در هر شرکت شرایط متفاوتی داشته و مشمول برخی از حوادث و مشکلات خواهد شد.

لازم به ذکر است که کلیه گوشی های موجود در سایت pb360.ir شامل مورد سوم بوده و دارای کد رجیستری و گارانتی شرکتی می باشد.

پس از خرید گوشی های جدید باید کد فعال سازی مندرج در روی کارت گارانتی را در سامانه مذکور وارد نمایید . برای ثبت گوشی در سامانه لازم است با شماره گیری کد دستوری #۷۷۷۷* عدد 2 را که مربوط به فعال سازی است، انتخاب کنید. سپس به ترتیب شناسه 15 رقمی IMEI گوشی، کد فعال سازی مربوط به آن و شماره سیم‌کارتی را که می‌خواهد از آن استفاده کنید، از شما خواسته می شود که با ورود آن ها پس از تائید اطلاعات، پیام موفقیت‌آمیز بودن فرآیند، روی صفحه گوشی قابل مشاهده است.

شیوه استعلام اصالت گوشی : 

دو شیوه برای آگاهی از اصالت گوشی وجود دارد؛ نخست آن که شناسه 15 رقمی "IMEI" که در پشت گوشی و پشت جعبه آن قرار گرفته را به شماره 7777 پیامک کنید تا نتیجه برای شما ارسال شود. شیوه دیگر استعلام از طریق کد دستوری است؛ برای استفاده از این شیوه باید ابتدا کد #۷۷۷۷* را شماره گیری کنید و پس از انتخاب گزینه "استعلام اصالت" و ورود کد "IMEI"، از اصالت گوشی مطمئن شوید.

نظرات